Birlikte Kullanılabilen Asitler & Vitaminler

0 yorum

Asitler ve Vitaminler... Bu yazımızda bu aralar cilt bakımında oldukça popüler içeriklerden bahsediyoruz. Asitler ve vitaminler her ne kadar cilt için sayısız faydalar sağlayabiliyor olsalar da birlikte kullanıldıklarında cilde yarardan çok zarar verdikleri bazı durumlar var. Yani birbirini çok seven birleşimler olduğu kadar sevmeyen birleşimler de çok fazla. 

Gelin birlikte birbirini seven birleşimlere bakalım. Bu yazımızdaki vitaminleri asitlerle ya da asitleri SPF ile birlikte kullanmak her zaman cildinizin daha iyi olmasına, kullandığınız ürünlerin daha etkili olmasına yarayacak. Vitaminleri asitlerle birleştirmenin mantığı her zaman birinin yetersiz kaldığı noktaları diğerinin toparlaması ve dengelemesi yönünde. Bunları birlikte kullanmak kural değil ama her zaman bilmekte, aklınızın bir köşesinde olmasında yarar var :)

SPF ❤️ Vitamin C

C Vitamini, cildin savunmasını güçlendirmek için güneş kreminin koruyucu güçleriyle iyi bir şekilde eşleşen antioksidan faydalar sağlar. 

Aslında araştırmalar, Vitamin C ve SPF'yi birleştirmenin güneş hasarından (yaşlılık lekeleri) uzun süreli pigmentasyonu önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Vitamin E ❤️ Vitamin C

Antioksidanlar açısından zengin olan E vitamini cildi rahatlatır ve çevresel stres faktörlerinden ve dış etkenlerden korur.

Bu nedenle genellikle C vitamini ile karıştırıldığını görürsünüz.

Bu iki vitamin sadece birbirini dengelemek ve birbirinin etkinliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda E vitamini yağda çözünür ve C vitamini suda çözünür olduğundan, cilde farklı şekillerde nüfuz ederek cildin her yerine antioksidan desteği sağlar.

AHA ❤️ BHA

AHA ve BHA'ları birlikte kullanmak cildi verimli bir şekilde temizlemek için etkili bir yoldur.

AHA'lar suda çözünür oldukları için cilt yüzeyindeki temizliği sağlarlarken BHA'lar yağda çözünür oldukları için cildin alt katmanlarına kadar nüfuz eder ve derinlemesine temizlik sağlar.

AHA ❤️ HYALÜRONİK ASİT

AHA ve BHA ları birlikte kullanmak cildi verimli bir şekilde temizlemek için etkili bir yoldur.

AHA'lar suda çözünür oldukları için cilt yüzeyindeki temizliği sağlarlarken BHA'lar yağda çözünür oldukları için cildin alt katmanlarına kadar nüfuz eder ve derinlemesine temizlik sağlar.

RETİNOL ❤️ HYALÜRONİK ASİT

Güçlü anti aging etkisi ve akneye eğilimli ciltlere sağladığı faydalar nedeniyle bir çok üründe karşılaşırız.

Ancak Retinol'ün bazı yan etkileri vardır: Cildi çok kurutması & güneşe duyarlı hale getirmesi.

Retinol kullanırken mutlaka bir nemlendirici içerikle birleştirmek gerekir. Hyalüronik Asit cildin nem tutma kapasitesini arttırarak derinlemesine nem sağladığı için en iyisi retinolü bir hyalüronik asit serumu ile beraber kullanmaktır.

Ayrıca retinol cildi güneşe karşı daha hassas bir hale getirdiği için bakımınızda retinol kullanırken şu sırayı izleyin: Retinol + hyalüronik asit + SPF(güneş koruyucu).

Siz bu ikililerden birini hiç kullandınız mı? Kullandıysanız deneyimlerinizi aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz :)

İyilik ve Sağlık Dolu Günler,

Naz

Yorum Yap

Blog yorumları yayınlanmak için kontrol edilir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için politikalarımızı inceleyin.
Bültenimize başarıyla kaydoldunuz.