Yeni Normal Cilt Sorunu: Maskne!

0 yorum

Dünya pandemi sonrası yeni normaline geçerken cildinin de yeni bir düzene alışmaya çalıştığını unutmamalısın. Ellerimiz sürekli dezenfektan, sabun ve kolonya üçlüsü arasında kendini yenilemeye çalışırken, Maskne’ye gelince işler biraz daha ciddileşebiliyor. 

Nedir bu Maskne!?

Maskne; maske takarken, yüzümüzde oluşan sürtünme ve terleme nedeniyle ortaya çıkan akneler:(

Evimizin dışında günlük işlerimizi hallederken, yüzümüzdeki maske nedeniyle artan sürtünme, cilt bariyerinde mikro ter damlacıklarına neden olur. Cilt bariyerine yeterince aşina değilsen biraz bahsetmek isterim. Cilt bariyeri; cildini hava kirliliğinden, tozdan, bakterilerden UV ışınlarından ve dışarıdan gelen tüm etkenlerden koruyan eşsiz bir tabaka. Cilt bariyerinin bozulması cildinde enflmasyon oluşmasına, iritasyona ve akneye neden olur. Bizim konumuzda ise maskneye.

Bahsettiklerime bakacak olursak cildini ne kadar iyi koruman gerektiğini anlıyorsun değil mi? Yeni normalde cildini koruman için gereken rutinine maalesef 2 sorun daha ekleniyor. Maske ağzını ve burnunu dış etkenlerden korurken daha derinlerde farklı bir cilt sorununa sebep olabiliyor. Maskneye!  Maskenin altında biriken minik ter damlaları zaten ekstra sürtünmeye neden olan maskenin üzerine tuz biber ekiyor. Tüm bunların sonunda da cildin isyan ediyor ve sen cildinde ekstra pütürlenmeler, akneler görüyorsun.

Peki Maskne’yi Nasıl Engelleriz?

Öncelikle şu meseleyi bir çözelim:

Maske Takarken Maskneden Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sürtünme ve terlemenin masknenin en önemli iki nedeni olduğunu düşünürsek, bunların etkilerini azaltmak en önemli önceliğimiz olmalı. Bu demek oluyor ki, kullanmak için seçtiğimiz maskelerin materyallerinin olabildiğince hafif olması gerekiyor. %100 koton ya da ipek maskeler bu konuda iyi seçimler olabilir.

Tekrar kullanılabilir maske kullanıyorsan eğer, maskeni tamamen iyi içerikli deterjanlarla temizlemelisin. Yumuşatıcı kullanmaman, parfümsüz ve katkı maddesi içermeyen ürünler kullanarak maskeni temizlemen, maskenin cildinde daha az irritasyona sebep olmasını sağlar.

Maske takarken makyaj yapmayı bir kere daha düşün derim. Eğer olabiliyorsa maske takarken hiç makyaj yapmamanı öneririm. Çünkü ağır kapatıcı ve fondöten gibi malzemeler uyguladığında, cildine gözeneklerinin daha fazla tıkanmasına sebep olan bir katman daha eklemiş oluyorsun. Ayrıca makyaj lekelerini maskenden temizlemek de ayrı bir dert, bunu unutma.

Maskne & Temizlik

Tüm gün maskeyle dışardaydın, eve geldin, maskeni çıkardın ellerini yıkadın ve evde titizlikle oturmaya hazırsın. Ama unuttuğun bir şey var CİLDİN. Maske taktığında yaşanan ter ve sürtünmeden dolayı gözeneklerinin tıkanma, cildinin tahriş olma olasılığı yüksek olduğundan, yüzünü iyice temizlediğinden emin olmalısın. Aşağıdaki hassas temizleyiciler rahatsız olan cildin için mükemmel işbirlikçileri. Bu temizleyiciler cildinin pH dengesini bozmadan nazikçe derinlemesine temizler.

Maskne & Nemlendirme

Zaten maske takıyorum, çevresel etkenlerden cildim etkilenmiyor diye düşünüyor olabilirsin. Ama yukarıda da anlattığım gibi aslında maske cildin için yarardan çok zarara neden oluyor. Bu nedenle cildin ve maske arasında bir bariyer oluşturacak hafif nemlendiriciler en büyük yardımcın olacak. Yağlanmaya karşı oil free nemlendiriciler gözeneklerin en az tıkama olasılığı olan nemlendirici çeşididir. Eğer cildin kuruysa yapısı sana uygun ama antioksidanlar açısından zengin nemlendiriciler kullanman iyi olacaktır.

Maskne & Tedavi 

Eğer cildinde aktif akneler varsa aşağıdaki gözenekleri temizlemeye yardımcı ürünlere bir göz atmak isteyebilirsin. İçeriğinde salisilik asit bulunan biraz daha kimyasal peeling türündeki ürünler işin derinine inerek fazla yağ üretimini hedef alır ve durmasına yardımcı olur. Bu ürünler aynı zamanda cildini ölü cilt hücrelerinden arındırır ve daha rahat nefes alan bir cilde kavuşmanı sağlar. Ürünleri uygulamak için en iyi zaman yatmadan önce ama eğer cildin biraz daha korunmaya ihtiyaç duyuyorsa ürünleri sabah da kullanabilirsin. Tabi sonrasında iyi bir nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmayı unutmamak şartıyla!

Maskne & Koruma

Unutma ki maske seni güneşten korumaz. Gözenekleri tıkamayacak ve cildinde irritasyona sebep olmayacak güneş koruması kullanman çok önemli. Kullanabileceğin hafif yapıda bir çok ürün olduğu için çok şanslısın. Cildine güneş koruma kremini eşit bir şekilde kullandığından, boynunu ve kulaklarını unutmadığından emin ol!

İyilik ve sağlık dolu günler

Nazlı

 

Yorum Yap

Blog yorumları yayınlanmak için kontrol edilir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için politikalarımızı inceleyin.
Bültenimize başarıyla kaydoldunuz.